Reklama..

Get Adobe Flash player

Reklama

Get Adobe Flash player

Reklama...

Reklama.....

Reklama.

Najbliższe wydarzenie


Nie ma żadnych wydarzeń.
nextEvent by JoomlaLoft

Wyślij zdjęcie z wydarzenia

Reklama....

Walka ze szrotówkiem trwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kam   
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 12:04

Nowosolscy strażacy zakładają opaski chroniące drzewa przed szrotówkiemNowosolski magistrat jak co roku podejmuje działania mające na celu ochronę kasztanowców w naszym mieście. Na wiosnę strażacy zakładają opaski, które mają powstrzymać pasożyta niszczącego drzewa.

Na terenie Nowej Soli znajduje się około 340 kasztanowców. Na każe drzewo zakładane są specjalne opaski z feromonami, które zatrzymują szrotówka poruszającego się po korze drzewa. Takie działania podejmowane są wiosną, kiedy pasożyt wychodzi na zewnątrz, żeby się rozmnażać i zanim drzewa zaczną kwitnąć. Wtedy jest największa szansa na to, by zatrzymać szrotówka, a tym samym ochronić drzewa. To nie jedyne z działań podejmowanych przez miasto w walce ze szrotówkiem. Jak mówi Ewa Batko, rzecznik prasowy urzędu miejskiego, każdej jesieni zbierane są liście kasztanowców, które zasypywane są wapnem. W ten sposób zapobiega się wejściu szrotówka w ziemię i jego ponownemu wyjściu na wiosnę. - Oklejamy wszystkie drzewa w mieście. Opaski są jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z pasożytem – mówią strażacy pracujący przy kasztanowcach.

Szrotówek kasztanowiaczek kilka lat temu zaatakował polskie kasztanowce. Te maleńkie motylki pasożytujące na drzewach przyleciały do nas z Bałkanów i poważanie zagrażają naszym drzewom. Larwy szrotówka gnieżdżą się na liściach kasztanowców i żywią się ich miąższem. Największe szkody wyrządzają zwłaszcza wiosną, kiedy drzewa kwitną. Kasztanowiec zaatakowany przez szrotówka usycha i obumiera. Przez dziesięć lat takiego działania pasożyt może całkowicie zniszczyć drzewo. Opaski zakładane na kasztanowce mają temu zapobiec.

Skupiska kasztanowców w na-

szym mieście znajdują się na ul. Sienkiewicza, Zamenhofa

i w okolicach kaczej Górki. Strażacy zakładają opaski na wszystkie drzewa widniejące w ich ewidencji. Najtrudniej jednak jest dotrzeć do drzew na prywatnych posesjach, często tak zwanych samosiejek. Na tych kasztanowcach można zaobserwować uschnięte liście zaatakowane przez szrotówka.

Kamila Sietnik

 

 

Reklama

logo_bip

Rzetelna Firma