Reklama..

Get Adobe Flash player

Reklama

Get Adobe Flash player

Reklama...

Reklama.....

Reklama.

Najbliższe wydarzenie


Nie ma żadnych wydarzeń.
nextEvent by JoomlaLoft

Wyślij zdjęcie z wydarzenia

Reklama....

Powstała nowa parafia, proboszcz przywitany PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Owczarek   
czwartek, 23 sierpnia 2012 11:48

parafia_1Z części parafii św. Józefa Rzemieślnika i parafii w Kożuchowie powstała nowa z kościołem w Lubieszowie. Pod rządami nowego proboszcza znaleźli się mieszkańcy: Rudna, Lubieszowa, Wrociszowa, Starego Stawu, Lelechowa i Studzieńca

Chlebem i solą przywitali w minioną niedzielę swojego proboszcza Sławomira Przychodnego mieszkańcy sześciu miejscowości, z których została utworzona nowa parafia. - Dla nas to wielkie święto i bardzo ważne wydarzenie. Od lat mówiło się o potrzebie stworzenia nowej parafii – przyznaje uczestnicząca w uroczystości Marlena Cyraniak. Już kiedy jej córeczka Jessica szła do komunii wspominano, że może to nastąpić w parafii w Lubieszowie. Wtedy się nie udało, ale mieszkańcy wreszcie się doczekali. - Ksiądz biskup już dawno zapomniał smaku prosiaka, którego przed laty dawaliście, prosząc żeby powstała tutaj parafia – żartował ks. Józef Kocoł, dziekan dekanatu nowosolskiego. To właśnie głównie z wiejskiej części parafii św. Józefa Rzemieślnika, której ks. prałat J. Kocoł jest proboszczem, utworzono nową parafię. W jej skład weszły również miejscowości należące wcześniej do parafii w Kożuchowie. I to ks. Kocołowi mieszkańcy dziękowali najbardziej za pomoc i zaangażowanie w utworzenie nowej parafii. - Gdyby nie ksiądz to by się nie udało. Bóg zapłać – mówiła z ambony Janina Bartoszewicz. - Tylko, żebyście o nowym proboszczu pamiętali i msze zamawiali. Pomagajcie mu i wspierajcie w trudnych chwilach – podkreślił J. Kocoł. Odczytał również dekret biskupa Stanisława Regmunta wprowadzający ks. S. Przychodnego na nową parafię św. rodziny w Lubieszowie. Teraz przed parafianami trudne zadanie dokończenia budowy plebanii, żeby proboszcz miał gdzie mieszkać. - Wiemy, że jest dużo do zrobienia ale poradzimy sobie. Przecież nie zostawimy proboszcza samego to nasza parafia i musimy o nią dbać – oznajmiła Arleta Koral z Wrociszowa. Zauważyła, że wielu starszych mieszkańców z przyzwyczajenia pewnie nadal będzie chodzić do kościoła w Kożuchowie, ale młodsi się przyzwyczają. Z nowej parafii cieszy się też Dariusz Niczyporowski od ośmiu lat mieszkaniec Lubieszowa. - Dobrze się stało, że w końcu została utworzona. Dzięki temu mieszkańcy bardziej się ze sobą integrują i tworzą wspólnotę – uważa D. Niczyporowski.
Nowa parafia liczy około 3 tys. mieszkańców. Ks. S. Przychodny zanim ją objął był wikarym w jednym z gorzowskich kościołów. W roli proboszcza więc debiutuje. Docelowo ma zamieszkać na plebanii w Lubieszowie. Zanim jednak dom zostanie przygotowany, zatrzyma się na plebanii kościoła św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Tam zostanie stworzona dla jego parafian kancelaria, w której będzie przyjmował zgłoszenia ślubów, pogrzebów i intencje mszy św. W najbliższym czasie zostaną też utworzone dyżury nowego proboszcza w Lubieszowie.
Ks. S. Przychodny podziękował mieszkańcom za wspaniałe przywitanie i zapewnił o swoim oddaniu i zaangażowaniu w pracy duszpasterskiej.

Monika Owczarek

 

Reklama

logo_bip

Rzetelna Firma