Reklama..

Get Adobe Flash player

Reklama

Get Adobe Flash player

Reklama...

Get Adobe Flash player

Reklama.....

Get Adobe Flash player

Komunikat

Najbliższe wydarzenie


Nie ma żadnych wydarzeń.
nextEvent by JoomlaLoft

Wyślij zdjęcie z wydarzenia

Reklama....

Powstała nowa parafia, proboszcz przywitany PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Owczarek   
czwartek, 23 sierpnia 2012 11:48

parafia_1Z części parafii św. Józefa Rzemieślnika i parafii w Kożuchowie powstała nowa z kościołem w Lubieszowie. Pod rządami nowego proboszcza znaleźli się mieszkańcy: Rudna, Lubieszowa, Wrociszowa, Starego Stawu, Lelechowa i Studzieńca

Chlebem i solą przywitali w minioną niedzielę swojego proboszcza Sławomira Przychodnego mieszkańcy sześciu miejscowości, z których została utworzona nowa parafia. - Dla nas to wielkie święto i bardzo ważne wydarzenie. Od lat mówiło się o potrzebie stworzenia nowej parafii – przyznaje uczestnicząca w uroczystości Marlena Cyraniak. Już kiedy jej córeczka Jessica szła do komunii wspominano, że może to nastąpić w parafii w Lubieszowie. Wtedy się nie udało, ale mieszkańcy wreszcie się doczekali. - Ksiądz biskup już dawno zapomniał smaku prosiaka, którego przed laty dawaliście, prosząc żeby powstała tutaj parafia – żartował ks. Józef Kocoł, dziekan dekanatu nowosolskiego. To właśnie głównie z wiejskiej części parafii św. Józefa Rzemieślnika, której ks. prałat J. Kocoł jest proboszczem, utworzono nową parafię. W jej skład weszły również miejscowości należące wcześniej do parafii w Kożuchowie. I to ks. Kocołowi mieszkańcy dziękowali najbardziej za pomoc i zaangażowanie w utworzenie nowej parafii. - Gdyby nie ksiądz to by się nie udało. Bóg zapłać – mówiła z ambony Janina Bartoszewicz. - Tylko, żebyście o nowym proboszczu pamiętali i msze zamawiali. Pomagajcie mu i wspierajcie w trudnych chwilach – podkreślił J. Kocoł. Odczytał również dekret biskupa Stanisława Regmunta wprowadzający ks. S. Przychodnego na nową parafię św. rodziny w Lubieszowie. Teraz przed parafianami trudne zadanie dokończenia budowy plebanii, żeby proboszcz miał gdzie mieszkać. - Wiemy, że jest dużo do zrobienia ale poradzimy sobie. Przecież nie zostawimy proboszcza samego to nasza parafia i musimy o nią dbać – oznajmiła Arleta Koral z Wrociszowa. Zauważyła, że wielu starszych mieszkańców z przyzwyczajenia pewnie nadal będzie chodzić do kościoła w Kożuchowie, ale młodsi się przyzwyczają. Z nowej parafii cieszy się też Dariusz Niczyporowski od ośmiu lat mieszkaniec Lubieszowa. - Dobrze się stało, że w końcu została utworzona. Dzięki temu mieszkańcy bardziej się ze sobą integrują i tworzą wspólnotę – uważa D. Niczyporowski.
Nowa parafia liczy około 3 tys. mieszkańców. Ks. S. Przychodny zanim ją objął był wikarym w jednym z gorzowskich kościołów. W roli proboszcza więc debiutuje. Docelowo ma zamieszkać na plebanii w Lubieszowie. Zanim jednak dom zostanie przygotowany, zatrzyma się na plebanii kościoła św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Tam zostanie stworzona dla jego parafian kancelaria, w której będzie przyjmował zgłoszenia ślubów, pogrzebów i intencje mszy św. W najbliższym czasie zostaną też utworzone dyżury nowego proboszcza w Lubieszowie.
Ks. S. Przychodny podziękował mieszkańcom za wspaniałe przywitanie i zapewnił o swoim oddaniu i zaangażowaniu w pracy duszpasterskiej.

Monika Owczarek

 

Reklama

logo_bip